Co to jest Terapia Manualna

Terapia manualna jest to metoda specjalna fizjoterapii, oparta na koncepcji badania i leczenia dysfunkcji układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego. Często błędnie porównywana do kręgarstwa, które w przeciwieństwie do terapii manualnej, nie posiada żadnych podstaw medycznych.

Medycyna manualna oparta jest na gruntownej wiedzy anatomicznej i neurofizjologicznej. Polega na wnikliwym wywiadzie, dokładnym badaniu i testach funkcjonalnych układu ruchu, by jak najlepiej pomóc pacjentowi w niwelowaniu jego dolegliwości. Wykorzystuje techniki mobilizacji, jak również indywidualnie dobrane ćwiczenia poprawiające stabilizację i mobilność aparatu ruchowego. Dzięki tej metodzie możemy uzyskać znaczne skrócenie czasu powrotu do zdrowia i ograniczyć stosowanie farmakologii.

Medycyna manualna nie tylko sprawdza się w przypadku bólu kręgosłupa, dyskopatiach, rwie kulszowej czy urazach stawowych. Za jej pomocą można skutecznie leczyć także inne schorzenia, jak np. migrena czy wady postawy u dzieci. Ponadto, może być wykorzystana przy chorobie Parkinsona oraz mózgowym porażeniu dziecięcym. Bardzo szerokie zastosowanie znajduje w sporcie - zarówno w diagnostyce i leczeniu nabytych urazów, jak również w prewencji - nie dopuszczając do wytworzenia się przyszłych kontuzji narządu ruchu.

Niestety terapia manualna jest jeszcze mało popularna wśród lekarzy, ale znajduje doskonałe zastosowanie w wielu dziedzinach medycyny, kładąc nacisk na współpracę interdyscyplinarną i wymianę doświadczeń.

Terapia Manualna wg IFOMT

Metoda specjalistyczna oparta na koncepcji badania i leczenia dysfunkcji neuro-mięśniowo-szkieletowych człowieka. Wykorzystuje pasywne techniki mobilizacji jak również ćwiczenia poprawiające stabilizację i mobilność aparatu ruchowego.

Masaż Sportowy

Zadaniem tego masażu jest doprowadzenie w krótkim czasie organizmu sportowca po dużym wysiłku do stanu prawidłowego. Działanie masażu regeneracyjnego przewyższa 2-3 krotnie działanie biernego odpoczynku.

Kinesiology Taping

Plastrowanie dynamiczne:

  • zmniejsza ból i obrzęki
  • wspomaga pracę mięśni
  • stabilizuje stawy
  • redukuje zmęczenie mięśni